24 Shtator, 2023

Pogradec/ Blerjet gjatë tri festave

0

Blerjet gjate Pashkëkëve katolike, ortodkse dhe Fitër Bajramit në supermaket e qytetit, kanë qenë relativisht në nivele të larta.

 Asisentmenaxheri i një prej supermarketeve të qytetit, na ka bërë me dije, se gjatë festave nuk kanë munguar në tavolinat e qytatarëve pogradecare, shporta bazë, ndërkaq, gjatë Pashkëve Ortodokse pijet alkoolike u shiten më tepër, ndërsa gjatë Fiter Bajramit ato jo alkooliket.

 Gjithashtu, rritja e rrogës bazë, ka ndikuar edhe te çmimet e produkteve të ndryshme.

Brezat e vjetër vazhdojnë t’u qëndrojnë besnikë traditave të trashëguara, duke bëre që në ditët e shënuara mos mungojnë gatimet tradicionale në tryezat familjare.

About Author

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *